Mediolan to nie tylko światowa stolica mody ale także miasto o największej przestępczości we Włoszech – dla niektórych będzie to wielka niespodzianka że to nie Neapol! Pod koniec 2017 roku Il Sole 24 Ore opublikowało coroczną analizę przestępczości, opartą na danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które odnoszą się do roku 2016. We Włoszech odnotowuje się ponad 7 500 […] Transport. 2 680,75 zł. Jedzenie. 5 221,33 zł. Łączny koszt. 12 114,87 zł. 17.04% drożej niż w PL. zobacz ranking kosztów życia. Sprawdź ceny w Apulii dla: Zapoznaj się z prawdziwymi kosztami życia we Florencji we Włoszech dzięki TravelTables! Nasz wyczerpujący raport o kosztach życia pokrywa wszystko, począwszy od mieszkań i transportu, aż po jedzenie i rozrywkę. Dzięki pomocnym notatkom i odnośnikom, będziesz mieć wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania swojego przeprowadzenia lub wakacji w tym pięknym mieście 20 lutego 2018 / Ceny spożywcze w Neapolu, czyli w sumie wpis taki praktyczno-techniczny, ale wierzę, że wielu z Was pomoże się zorientować jak to tam wygląda. Wbrew pozorom to istotne, bo warto wiedzieć jak się finansowo przygotować na wakacje we Włoszech pod tym względem. Ceny gondoli w Wenecji mimo, że ustalane urzędowo, zależą od wielu czynników. W moim artykule informuje ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji w 2018 r., ile osób zmieści się do gondoli, co oferują gondolierzy oraz w jaki sposób można zaoszczędzić. Na blogu także wiele innych działów o Wenecji: przewodnik, tramwaje wodne. Wybory we Włoszech wygrywa koalicja prawicowa z Giorgią Meloni (na zdjęciu) na czele (PAP, PAP/EPA/ETTORE FERRARI) . 16 maja 2017 Włochy to kraj, którego chyba nikomu reklamować nie trzeba. To jedna z najpopularniejszych na świecie destynacji turystycznych. Do słonecznej Italii warto się wybrać bez względu na porę roku – oczywiście zawsze mając ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy. Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. 1 EUR to ok. 4,22 zł. Trzeba nastawić się na wydatki większe niż w Polsce – praktycznie wszystko jest droższe. Podstawowe artykuły spożywcze najbardziej opłaca się kupować w marketach takich jak Penny, Billa czy Conad. Poniższe zestawienie prezentuje orientacyjne przykłady cen we Włoszech. Ceny podstawowych produktów spożywczych w sklepach – bochenek chleba – 2,50 EUR, – kajzerka – 0,20 EUR, – bagietka – 0,60 EUR, – kostka masła 200 g – 1,80 EUR, – jajka 10 szt. – 1,76 EUR, – mleko 1l – 1,50 EUR, – woda mineralna 1,5l – od 0,40 EUR, – szynka parmeńska 1 kg – 35,00 EUR, – szynka crudo 1 kg – 30,00 EUR, – krewetki 1 kg – od 16,00 EUR, – filet z tuńczyka 1 kg – 18,00 EUR, – mozzarella 125 g – 1,50 EUR, – pesto 140 g – od 1,70 EUR, – ryż 400 g – 1,00 EUR, – makaron 400 g – od 1,65 EUR, – filet z kurczaka 1 kg – 8,00 EUR, – wieprzowe mięso mielone 1 kg – 6,00 EUR, – olej roślinny 1l – 2,80 EUR, – kawa 250 g – od 2,50 EUR, – herbata 20 torebek – 2,00 EUR, – cukier 1 kg – 1,00 EUR, – oliwa Monini Extra Virgin – 4,50 EUR, – ser żółty 1 kg – od 10,00 EUR, – oliwki 100 g – od 1,00 EUR, – ser feta 200 g – 2,40 EUR, – ogórki kiszone 0,5 kg – 4,00 EUR. Ceny warzyw i owoców – pomidory 1 kg – 1,45 EUR, – ogórki 1 kg – 1,30 EUR, – ziemniaki 1 kg – 1,00 EUR, – brzoskwinie 1 kg – 1,40 EUR, – arbuz 1 kg – 1,20 EUR, – fasolka szparagowa 1 kg – 1,60 EUR, – melon 1 kg – 4,00 EUR, – wiśnie 1 kg – 4,00 EUR, – marchew 1 kg – 1,00 EUR, – główka sałaty – 1,40 EUR, – banany 1 kg – 1,98 EUR, – cukinia 1 kg – 1,50 EUR. Ceny w lokalach – espresso – od 1,00 EUR, – pizza – od 5,00 EUR, – zestaw kawa i rogalik – 3,00 EUR, – mała porcja frytek – 2,50 EUR, – kebab – 6,00 EUR, – spaghetti – od 7,00 EUR, – stek – od 22,00 EUR, – kawa latte – od 2,00 EUR, – piwo 0,33l – od 3,00 EUR, – porcja tiramisu – od 3,00 EUR, – panini – od 5,00 EUR, – bruschetta – od 3,00 EUR, – kieliszek wina – od 2,00 EUR, – calzone – od 9,00 EUR, – drinki – od 6,00 EUR, – gnocchi z sosem pomidorowym – od 7,00 EUR, – zupa krem ze szparagów – od 3,00 EUR, – gałka lodów – od 1,00 EUR. Ceny – inne – benzyna 1l – ok. 1,60 EUR, – olej napędowy 1l – ok. 1,40 EUR, – jednorazowy bilet na vaporetto (tramwaj wodny) – 7,00 EUR, – bilet jednorazowy przesiadkowy – od 1,00 EUR, – doba bez śniadania dla 2 osób w hotelu 2-gwiazdkowym – 50,00 EUR, – waciki do demakijażu – ok. 2,20 EUR, – talerzyki plastikowe jednorazowe – 2,40 EUR. Zobacz Również Komentarze Od 2002 roku walutą Włoch jest euro (1 euro = 100 eurocentów). Ku niepocieszeniu wielu obywateli euro zastąpiło lira włoskiego, który obowiązywał na terenie dzisiejszych Włoch już od średniowiecza. 1 euro = 4,20 zł Według wielu Włochów, wraz z odejściem lira, odszedł dobrobyt. Ceny wzrosły, a płace pozostały na tym samym poziomie. Kryzys coraz bardziej się pogłębia i można go odczuć zwłaszcza rozmawiając z mieszkańcami włoskiego południa, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy kiedy to Italia była jednym z najpotężniejszych krajów świata. Również dla Polaków ceny we Włoszech są wygórowane. Nie każdy może sobie pozwolić na wyjście do restauracji lub spanie w hotelu. Hostele w miastach to koszt ok. 20 euro, campingi w sezonie ponad 10. Paliwo jest jednym z najdroższych w Europie (choć i tak już staniało), a o autostradach lepiej nie wspominać. Za odcinek z granicy austriackiej do Wenecji zapłacimy aż 17 euro! (parę lat temu było 11). Aby dojechać z Wenecji do Rzymu trzeba mieć w kieszeni dodatkowo 50 euro! Żywność najlepiej kupować w supermarketach. Najtańsze są oczywiście makaron i wino. W dobrej cenie znajdziemy również oliwę z oliwek czy ser mozarella. Najlepszy to ten mozarella di bufala, ale o tym w poście „Parę słów o włoskiej kuchni„. Warto pamiętać, że w większości barów i knajpek płaci się również za stolik. Ta sama kawa przy barze kosztuje 1 euro, a przy stoliku 2 ! No i mogą być problemy z płatnością kartą. Nawet jeżeli jest terminal, część małych sklepików twierdzi, że zepsuty 🙂 Przykładowe ceny we Włoszech Woda (1,5 l) – 0,30 EUR Ziemniaki (1 kg) – 1,50 EUR Bułki (1 kg) – 4,00 EUR Piwo (0,5 l) – 1,20 EUR Wino Chianti (0,75 l) – 4,50 EUR Spaghetti Barilla (500 g) – 0,70 EUR Oliwa z oliwek Monini (1 l) – ok. 5,00 EUR Mozarella (1 kg) – ok. 10,00 EUR Kawałek pizzy – 1,50 EUR Espresso – 1,00 EUR Cappuccino – 1,50 EUR Paliwo 95 (1 l) – ok. 1,70 EUR Wyjazd do Włoch dla wielu osób wciąż kojarzy się z luksusem. Nie każdego rodaka stać na wyjazd do Rzymu, wakacje w Wenecji czy obiad w Portofino, nie znaczy to wcale że zwykły Polak nie może pojechać do Włoch! Czy we Włoszech jest drogo? Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. Oto ceny we Włoszech 2021. Ile kosztują zakupy? Jakie są ceny w jedzenia w sklepach, restauracji czy pamiątek? Oto nasze zestawienie cen we Włoszech i kosztów życia. Wcale nie jest drogo. Ile kosztuje życie we Włoszech? Czy życie we Włoszech jest drogie? Jeden włoski pizzaman powie tak, drugi nie. Wszystko zależy od regionu w którym będziecie mieszkać – czym innym jest Lombardia czym innym Basilicata. Porównując najdroższy i jeden z najtańszych regionów Włoch: Lombardię i Sycylię, możemy wysnuć następujące wnioski: żywność w Mediolanie potrafi być o około 30-40% droższa niż w Katanii. Na przykład pomarańcze są ponad 2 razy droższe – 1 EUR za kg w Katanii 2,5 EUR za kg w Mediolanie. Ser kosztuje o około 60% więcej (8 EUR do 14 EUR), za to woda jest tańsza na północy i butelka 1,5 l kosztuje o 30% mniej w Lombardii. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej na południe Włoch tym na ogół taniej. Ile średnio kosztują noclegi we Włoszech? Najpopularniejsze hotele 3-gwiazdkowe, ze śniadaniem to wydatek od 240-300 PLN za dobę dla dwóch osób w centrum. Apartamenty kosztują mniej w zależności od ilości osób jaka znajdzie się w mieszkaniu – możecie znaleźć mieszkania w cenie 300-500 PLN za dobę dla 5 osób, w tym niestety ktoś będzie musiał spać na kanapie. Wille w sezonie nad wybrzeżem to koszt od minimum 2 000 PLN za dobę, jednak mowa o dużej willi z wieloma sypialniami, basenem i parkingiem. Jeśli szukacie fajnych ofert noclegu, zobaczcie Polskie Noclegi we Włoszech. Przygotowano tam dla Was specjalną ofertę promocyjną. Możecie też poszukać wynajmu na Airbnb. Ceny w restauracjach we Włoszech Ceny pizzy w średniej klasie restauracji lub Tratorii to od 5-6 EUR za margeritę do 12-13 EUR za specjalne pizze – średnio pizzę będziecie mogli kupić za około 8 EUR. Pasty (makarony) to wydatek od 5 EUR za najtańsze opcje w Apulii lub Sycylii (np. orchiette z sosem pomidorowym i serem), przez 8-9 EUR za tradycyjny makaron do 20-30 EUR za specjalne pasty jak np. tagiatelle z truflami. Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 50 EUR w górę za 2 osoby. Wykwintne lokale wysokiej klasy takie Rome Cavalieri w hotelu Astoria w Rzymie czy Oro w Wenecji są nieco droższe, ale jeśli szukacie cen we Włoszech to pewnie i tak nie zawitacie w ich progi. Tu przyjdzie zapłacić nieco więcej nawet w granicach 100-200 EUR od osoby. Kawa w kawiarniach kosztuje od 0,80 EUR za espresso do 2 EUR za cappuccino – różnice tutaj nie są duże. Wyjątkiem są najsłynniejsze kawiarnie świata takie jak na przykład Cafe Florian w Wenecji, ale tu raczej nie spotkacie Polaków. Wino domowe kosztuje od 5 EUR za 1l karafkę do nawet 25 EUR za karafkę. Ceny usług we Włoszech Przemieszczanie się po Włoszech nie jest drogie, ceny taksówek za 1km to około 1 EUR na południu i EUR na północy. Usługi fryzjerskie to około 60 EUR za koloryzację lub 10 EUR za golenie brody u barbera w Bari, combo broda + włosy kosztuje około 25 EUR. Wyjście do kina, to cena około 8,50 EUR za bilet a karnet na siłownie to wydatek 50 EUR. Ceny pamiątek we Włoszech Cena za mały magnes to około 1 do 3 EUR, w zależności od tego czy kupicie chiński czy robiony na miejscu. Tak samo jest z brelokami, wisiorkami i otwieraczami do piwa. Lokalne pamiątki i rękodzieła są już zdecydowanie droższe, apulijska ceramika startuje od 10 EUR za figurkę, sycylijskie marionetki kosztują od 10 do nawet 100 EUR. Ceny w sklepach we Włoszech We Włoszech pełno jest znanych Wam sklepów takich jak Lidl czy Carrefour, są też jednak te bardziej lokalne jak Coop czy Esselunga. Ceny w nich różnią się w zależności od regionu, ale ogólne promocje często są ogólnokrajowe. Przykłady cen produktów w roku 2020 we Włoszech. Ceny serów, mięs i wędlin we Włoszech Pierś z kurczaka – 4,60 EUR za kg Mozarella – EUR za kg Ser Straciatella – EUR za kg Bastone di Salame – 6,76 EUR za kg Mortadella di Bologna – 11 EUR za kg Taleggio – 11 EUR za kg Łosoś filet – 9 EUR za kg Prosciutto crudo – 14,60 EUR za kg Salame Milano – 21 EUR za kg Ventricina Calabrese Picante – 12 EUR za kg Ricottine – EUR za kg Mascarpone – EUR za kg Ceny Napojów we Włoszech Piwo butelkowane – EUR za 6 butelek Słodki napój gazowany – 0,99 EUR za 1,75l Coca-Cola – 6 EUR za 16 puszek Ceny Słodyczy we Włoszech Płatki owsiane Corn Flakes – EUR za kg Nutella B-ready – EUR za 10 sztuk Ciastka maślane – EUR za kg Czekolada Nestle – 1 EUR za tabliczkę Ciastka Mulino Bianco czekoladowe – za kg Opakowanie Baci – 30 EUR za kg Oreo – 1 EUR za opakowanie Czekolada Lindt klasyczna – EUR za tabliczkę 100g Ciastka Loacker – 11 EUR za kg Ceny wina i alkoholi we Włoszech Aperol – 8 EUR za butelkę 0,7l Campari – 11 EUR za butelkę 0,7l Alagna, Marsala Fine 1 l – 4 EUR za 1l Mionetto, Valdobbiadene Prosecco DOCG 75 cl – 8 EUR za 0,75 l Dogarina, Prosecco Superiore Valdobbiadene Brut 75 – 7,40 EUR za 0,75l Viticoltori Arquatesi, Gutturnio 75 cl – 4 EUR za 0,75l Castello Banfi, Rosso di Montalcino DOC 75 cl – 10 EUR za 0,75l G. Verdi, Lambrusco 75 cl – 3 EUR za 0,75l SìPuro, Chianti 75 cl – 7 EUR za 0,75l Marcello, Lambrusco dell’Emilia IGP vino spumante rosso dry 75 cl – 7,60 EUR za 0,75l Averna, Amaro Siciliano 70 cl – 11 EUR za 0,7l Cantine di Dolianova, Dolia Monica di Sardegna DOC 75 cl – 3,79 EUR za 0,75l Ferrari, Demi-Sec Trentodoc 75 cl – 15 EUR za 0,75l Cantina Bolzano, Sauvignon 75 cl – 11 EUR za 0,75l Nonino, Grappa Tradizione 100 cl – 18 EUR za 1l Wyborowa wódka – 9 EUR za 0,70l Pasqua, Pinot Chardonnay delle Venezie 75 cl – 4,30 EUR za 0,75l Ceny makaronu i ryżu we Włoszech Barilla Penne – od EUR za kg Gran Gallo, Risotti riso Carnaroli 1 kg – 4 EUR za 1kg Risotto tani ryż – 2 EUR za 1kg Ceny oliwy we Włoszech Monini, olio extra vergine di oliva Classico 1 l – 7 EUR za 1l Costa d’Oro, Extra olio extra vergine di oliva 1 l – 6 EUR za 1l Carapelli, il Nobile olio extra vergine di oliva 1 l – 9 EUR za 1l Il Cicalino Toscano, olio extra vergine di oliva IGP 500 ml – 8,39 EUR za Bonamini, olio extra vergine di oliva Veneto Valpolicella 750 ml – 12 EUR za Zobacz także Ceny we WłoszechNa jakie wydatki powinniśmy się przygotować wybierając wakacje we Włoszech? Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać do Włoch?Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Na tak wysoką pozycje wpłynęły rozmaite czynniki: od sprzyjającego klimatu, otwartości mieszkańców, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych po cele religijne. Nasi rodacy decydując się na urlop zagraniczny najchętniej wybierają wyjazdy siedmiodniowe. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są duże miasta jak: Wenecja, Florencja, Rzym, Mediolan i Neapol. Coraz częściej doceniane są również mniej znane, jednak niezwykle malownicze miejscowości, w których posmakować można lokalnych wyrobów, a oczy nacieszyć niezapomnianymi widokami. Wyjazdy zorganizowane można znaleźć w cenach już od 799 PLN/os. Niezależnie od wybranej opcji wakacyjnej oraz standardu wyżywienia i zakwaterowania należy uwzględnić pulę pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na drobne wydatki i dodatkowe astracje. W tym celu przeanalizujmy więc przykładowe ceny produktów i podstawowych usług, za które przyjdzie nam zapłacić podczas wypoczynku. Na potrzeby tego artykułu został przyjęty uśredniony kurs NBP w dniu 20 marca 2022 roku, 1 EURO to koszt 4,70 we WłoszechCeny we Włoszech – przykładowe produkty:Chleb pszenny (2 – 3 EUR / kg) około 9,50 – 14,50 PLN / kgBułka ( 1,34 EUR / sztuka) około 6,50 PLN / sztukęMasło (3,15 EUR / 250 g) około 15,00 PLN / 250 gSerek śniadaniowy (2,89 / 250 g) / około 14,00 PLN / 250 gSer krowi (12,5 EUR / kg) około 60,00 PLN / kgSer owczy (np Pecorino 19,5 EUR / kg) / około 92,00 PLN / kgSer parmezan (26 EUR / kg) / około 122,00 PLN / kgPomidory (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOgórki (3,5 EUR / kg) / około 16,50 PLN / kgMakaron (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOliwa (5,8 EUR / l) / około 27,50 PLN / lOliwa extra virgin (7,5 EUR / l) / około 35,00 PLN / lOcet balsamiczny di Modena (5 EUR / l) / około 24,00 PLN / lWoda mineralna (0,26 EUR / l) około 1,50 PLN / lSok owocowy (2 EUR / l) około 9,50 PLN / lWino (5 EUR / butelka) około 24,00 PLN / butelkaPiwo (1,5 EUR / butelka) około 7,00 PLN / butelkaPapierosy (6 EUR / paczka) około 28,00 PLN / paczkaCeny we WłoszechCeny usług w barach i restauracjach:Espresso (0,70 EUR) około 3 PLNCapucino (1,00 EUR) około 4,7 PLNCaffe macchiato (0,80 EUR) około 3,5 PLNLatte macchiato (1,20 EUR) około 5 PLNHerbata (1,5 EUR) około 6,5 PLNSpremutta (świeżo wyciskany sok cytrusowy) (2,80 EUR) około 12 PLNRogalik (1 EUR) około 4,7 PLNSłodka bułka śniadaniowa (2,00 EUR) około 8,5 PLNTramezzino (kanapka śniadaniowa) (3 EUR) około 13 PLNPizza kawałek (2,5- 3,5 EUR) około 11 – 15 PLNPizza margheritta (7,5 EUR) około 35 PLNPrzystawka (mieszanka sałat) (5,50 EUR) około 24 PLNPierwsze danie (pasta) (7,5 EUR) około 35 PLNDrugie danie (9,5 EUR) około 43 PLNDeser (Macedonia – sałatka owocowa) (2,5 – 4 EUR) około 11 – 17 PLNLody (1,5- 3 EUR / porcja) około 6,5 – 13 PLN / porcjaHamburger w McDonald (1,3 EUR) około 5,6 PLNW zależności od możliwości – idealny budżet na wyjazd do ceny to jedynie pewne propozycje cenowe poszczególnych produktów. W zależności od miejsca zakupów mogą nieco odbiegać od podanych. Kupując we Włoszech należy szukać miejsc odwiedzanych chętnie przez rodzimych mieszkańców, mamy wówczas pewność co do świeżości i jakości się na posiłek do baru czy restauracji, również należy sugerować się liczbą zajętych stolików wewnątrz lokalu. We Włoszech dość powszechnym zwyczajem jest jadanie śniadań w przydrożnych barach, w których mieszkańcy spożywają kawę czy też słodkiego rogalika stojąc przy barze lub przeznaczonym do tego stoliku. Jedzenie właśnie na stojąco, nie siadając, przy stoliku pozwala na zaoszczędzenie kilku euro na obsłudze (tzw. coperto), która jest standardowo doliczana do rachunku i w zależności od miejsca może wynosić od 3 do nawet 12 miejsce na obiad warto zwrócić uwagę na restauracje „self service” czynnych od godziny 12:00, w których przygotowane potrawy samodzielnie nakładamy na talerze. Restauracje te zapełniają się mieszkańcami w porze sjesty, kiedy to pracownicy mają czas na chwile odpoczynku od pracy i zjedzenie obiadu. Serwowane tu jedzenie jest zawsze świeże i dobrej jakości, a właściciele restauracji nie są nastawieni na zyski z wygórowanych cen dla jednak w trakcie naszego wypoczynku chcemy doświadczyć odrobiny luksusu i wybrać się do eleganckiej restauracji, najlepiej to uczynić w porze wieczorowej, wówczas zostaniemy obsłużeni przez kelnerów przy stoliku bez zbędnych tłumów, a kolacji często towarzyszyć będzie muzyka grana na na drobne wydatki pamiątki i przekąski powiną wystarczyć nam kwota 100 EUR / osobę tygodniowo. Jeżeli jednak chcemy posmakować lokalnych specjałów, odwiedzić miejscowe bary i restauracje to wydatek rzędu 30 EUR / os / dzień, pozwoli nam nie odmawiać sobie przyjemności, ani też nie cierpieć z poczucia winy spowodowanego nadmiernymi wydatkami. Włochy to kraj, w którym turystyka jest głównym źródłem dochodu mieszkańców, dlatego ceny we Włoszech często są wygórowane, należy szukać miejsc lokalnych i na uboczu by niepotrzebnie nie przepłacać. [Not a valid template]Włochy należą do krajów, którego tanich nie należą. Obowiązującą walutą jest Euro, warto więc przed wyjazdem sprawdzić kursy walut. Dobrze też wymienić pieniądze w Polsce, ponieważ kantory włoskie bardzo często oferują wymianę złotówek po bardzo niekorzystnym kursie. Oczywiście najdrożej jest w większych miastach, gdzie turystyka jest szeroko rozwinięta. Do najdroższych miast należy oczywiście Rzym, więc przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi tam cenami, zwłaszcza żywności. We włoskich restauracjach do rachunku doliczany jest od razu napiwek, od 3 Euro wzwyż, w zależności od ekskluzywności lokalu. Za filiżankę kawy w Rzymie czy Mediolanie zapłacimy, w zależności od restauracji nawet 5,7 Euro, cena pizzy waha się między 4 a 12 Euro, a coli 4 euro. Doliczając jeszcze napiwek, zjedzenie w restauracji może być dość kosztowne, zwłaszcza jeśli jedzie się na wakacje całą rodziną. Ceny noclegów uzależnione są od miasta i standardu hotelu. Aby ograniczyć koszty można korzystać z kempingów lub pól namiotowych. Należy pamiętać, że autostrady we Włoszech są płatne, a litr benzyny to koszt powyżej 1,5 Euro za litr. Zakupy we Włoszech to na pewno niezaprzeczalna przyjemność. Można tutaj nabyć dosłownie wszystko, od niewielkich pamiątek, po ekskluzywną odzież, buty i inne wyroby skórzane. Odzież skórzaną, torebki i buty można kupować na targu, gdzie ceny są niższe niż w sklepach. Artykuły te nie należą do najtańszych, ale mamy pewność, że są bardzo wysokiej jakości. Kupując żywność warto korzystać ze sklepów dyskontowych, które zazwyczaj mieszczą się na obrzeżach miasteczek turystycznych. Tanie i świeże owoce nabędziemy na targu. Oprócz włoskiej odzieży, turyści bardzo chętnie kupują podczas pobytu w tym kraju wino, kawę, oryginalną oliwę z oliwek czy makarony. Te specjały kuchni włoskiej są popularne ze względu na swój niepowtarzalny smak i nabywane również w charakterze prezentu. Do unikalnych pamiątek, które można nabyć we Włoszech należą miedzy innymi sławne maski weneckie, które oferowane są w różnych rozmiarach i zdobieniach.

ceny we włoszech 2018